Co znamená láska?

Člověk, který nikdy nepoznal, co je to láska, je chudák. Vztah a pocit nazývaný láska je přece něco, co se sice nedá slovy popsat, ale přesto to chce prožívat každý normální člověk.

Lásek je víc druhů, ale žádná by neměla lidem chybět. Každá má svůj význam a každá dělá lidem dobře.

Nejdřív poznáváme lásku ze strany našich rodičů. To když se narodíme a jsme na nich závislí. A dítě, které takovou opravdovou rodičovskou lásku pozná, je šťastné. Na rozdíl od toho, o které jeho rodiče nestojí a třeba se ho co nejrychleji zbaví nebo mu dávají najevo, že je jim jenom na obtíž, že jim zkazilo život.

dva milenci

Lásku pak hledáme i později. Zamilováváme se do kluků i holek, a to klidně i opakovaně. Prostě nás to k nim přitahuje a dokud nás ta přitažlivost neopustí, zažíváme i s nimi příjemné pocity.

A milujeme samozřejmě i sami sebe. A není na tom nic špatného. Každý se musí mít rád. Jinak by nebyl normální.

Ale milovat nemusíme jenom lidi. Existuje i láska k vlasti, i k jiným živým tvorům, i k penězům. To podle toho, jací my lidé jsme, k čemu tíhneme.

srdce ze dřeva

Někdy je naše láska opětovaná, a pak je nám skvěle. Ale někdy se taky zamilujeme beznadějně do někoho nebo něčeho nedosažitelného, a pak je taková láska často docela jiná. Smutná. Protože milovat někoho nebo něco, co je nedosažitelné, není právě příjemný pocit. Ale i taková už láska bývá.

Láska nás provází od narození až do smrti. Někdy jí máme spoustu, někdy jenom poskromnu, ale všichni si jí aspoň trochu od někoho získáme a aspoň trochu jí i někomu jinému nabízíme. A toužíme po opětování. A netoužíme po tom, aby nás někdo v lásce zklamal. Což se ale taky stává, protože lidi jsou jenom lidi. A měli bychom si přát, aby tu s námi vždycky byla. A aby jí bylo na světě pořád víc a víc.

Bez lásky totiž nebudeme nikdy šťastní. A tu pravou si nekoupíme za žádné peníze. Tu si musíme zasloužit.

 

Doporučené články