Globální svět a jeho paradoxy

Celosvětová ekonomika neustále nutí výrobce automobilů sjednocovat řadu technologií, procesů nebo dokonce finálních produktů. Tomuto trendu se nemůže vyhnout ani automobilní průmysl. Toto odvětví se rozbíhá mnoha různými směry. Často výrobci používají stejné díly a i celé platformy napříč modelovými řadami. Mnohdy i celá značka spolupracuje v rámci svého koncernu nebo i se spřátelenými automobilkami.
Dopravní zácpa
Nicméně tlak na ekologizaci je nutí jejich úsilí rozdělovat do různých směrů vývoje. Donedávna se automobilky soustředily pouze na zdokonalování zážehových a vznětových motorů, které byly poháněny naftou či benzínem. Do tohoto druhu motoru musí investovat samozřejmě i dnes, mnohdy i více než v minulosti, protože jim stále zajišťují obživu, ale v důsledku sílících ekologických tendencí, nemohou opomíjet i vývoj v dalších směrech.
Hybridní automobil
Nesmí opomíjet neustálý vývoj a snahu o konstrukci motorů na plynná paliva, která nabízí sice přechodný, ale zato ekonomicky výhodný kompromis, dále pak vývoj hybridních motorů, elektromotorů a motorů na vodíkové články. Pokud je automobilka ekonomicky silná, je pro ni nejvýhodnější investovat do všech těchto směrů. Je to z toho důvodu, že si nemůže dovolit propásnout příležitost či vsadit na špatnou kartu a zůstat tak, v budoucnu, mimo hru.
Aby toho nebylo málo, tak se musí výrobci automobilního průmyslu, vyrovnávat se stále se zvyšující konkurencí v podobě hromadné dopravy. Ta bývá často zvýhodňována finančně i přednostním provozem v zacpaných centrech měst. Rychlovlaky zase podstatně zkracují dobu cestování do vzdálenějších míst.
Auto značky Tesla
Dalším výrazným konkurentem je pro auta, zvyšující se tendence používání sdílených kol, koloběžek či elektrokol. Tento trend souvisí se sílící potřebou ochrany životního prostředí, ale také snahou o zlepšování fyzické kondice a zdraví.
Časem jistě zvítězí jen několik málo technologií a ostatní budou nenávratně poslány na smetiště dějin, nicméně k tomuto cíli vede ještě dlouhá cesta.

Doporučené články