Výklopná nebo pevná svítidla s bodovými LED halogeny v domácnosti


Bodové žárovky se již v našich domovech usadily před mnoha lety, tehdy šlo o halogenové skleněné baňky se žhavicím vláknem s omezeným úhlem osvitu, což umožnilo vytvořit specifické podmínky pro intimní nebo pracovní osvětlení v kuchyních, koupelnách i v obývacích pokojích.

LED halogen

Vyklápět či nevyklápět

Pro menší plochy a kratší vzdálenosti mezi zdrojem světla a osvětlovanou plochou (např. ve vitrínách) se spíše hodí nevýklopná svítidla, ale do stropních podhledů a do koncepcí, kde vstupuje do hry i nábytek, si raději připlaťte a pořizujte výklopné držáky. Bodové žárovky jsou úzce směrové zdroje a vyplatí se mít možnost nastavit úhel osvitu podle aktuální situace a vašich měnících se požadavků. K nepříjemným situacím pak může dojít například při přemísťování nábytku a změně řešení interiéru, kdy chcete mít jinak orientované lůžko v ložnici nebo sedací soupravu v obývacím pokoji.

Zvláštní pozornosti věnujte svítidlům nad pracovní deskou v kuchyni, tam by rovněž mělo jít o výklopný typ, čímž nastavíte optimální úhel pro práci, aniž byste si museli rukou na pracovní ploše stínit.

LED žárovka

Náhrada za halogenový zdroj

Dnes už ovšem nejsme pevně vázáni na halogenovou žárovku se žhavicím vláknem, máme k dispozici odlišnou technologii, kde nedochází k žádnému žhavení, k tvorbě odpadního tepla a tím pádem také k výraznému zkrácení životnosti. Jsou to LED halogeny s výrazně nižší spotřebou energie a s dobou spolehlivého provozu více než 20 tisíc hodin.

Výhodou je i volba barevné teploty (teploty chromatičnosti), LED diody umožňují konstruovat zdroje vyzařující bílé světlo se spektrální převahou teplých nebo studených barev, a tím pádem můžete vytvořit libovolnou koncepci svítidel podle vlastních představ. K vytvoření potřebné atmosféry napomáhá i plynulá regulace intenzity světla, některé typy LED žárovek, zářivek i reflektorů lze stmívat i bez použití filtrů.

Doporučené články