Bydlení v mezonetovém bytu

Mezonet je vlastně kompromisem mezi bydlením v domě a bytě. Jejich samotný název pochází z francouzského slova maisonette, které se v češtině překládá jako domeček. Představují totiž vícepodlažní byty, kdy se jednotlivá podlaží spolu propojí schodištěm a vytvoří tak velmi zajímavý vzhled. Jsou velmi vzdušné, mají vysoké stropy a nabízí neskutečné množství výhod. S těmi se ale vážou také některé nevýhody. Jaké jsou pro a proti bydlení v mezonetu?
mezonetový byt
Mezonet může vzniknout z bytu s vysokým stropem nebo také propojením dvou bytů ležících nad sebou. Pouze výjimečně má více než dvě podlaží. Rozložení pokojů bývá rozděleno do dvou zón – společenské a osobní. V dolním patře proto bývá kuchyně, jídelna, obývací pokoj, často spojeny v jednu místnost. Nechybí zde samozřejmě ani toaleta. Horní patro je vyhrazeno místnostem pro spaní (dětský pokoj, ložnice), koupelnu a druhou toaletu.
Hlavní nevýhodou je samozřejmě cena takového bydlení. K dispozici je větší podlahová plocha, od čehož se konečná cena odvíjí. K její výši přispívá také to, že se jedná o žádaný a také ne příliš obvyklý druh bydlení.
Nevýhodou jsou také vyšší náklady za vytápění související s větším prostorem a také větším množstvím oken. Více oken ale zároveň dělá z mezonetu to, čím je – vzdušné, skvěle vypadající a velmi originální bydlení.
Stejně je to se schodištěm, které může představovat jak výhodu, tak nevýhodu. Může totiž designově dotvořit prostor, který navíc rozdělí na společenský a intimního. Schodiště se ale může stát také nezdolatelnou překážkou v bytě pro handicapované či starší lidi, ale také pro budoucí děti. Proto by schodiště nemělo být příliš strmé, mělo by být nejlépe rovné a dostatečně široké.
moderní stavba
Mezonety bývají často situovány do nejvyšších pater bytových domů, což nabízí krásný pohled na okolní krajinu. Spolu s tím ale přichází další nevýhoda v podobě vysokých teplot v létě, kvůli kterým je často potřeba instalovat klimatizaci.
Další a vcelku významnou nevýhodou jsou jistě teplotní výkyvy, kdy dochází k tomu, že zatímco patro bývá přetopené, přízemí chladné. Je proto potřeba si pořídit důmyslná topná tělesa, která zvládnou cirkulovat vzduch tak, aby byla v celém bytě udržována stejná teplota.

Doporučené články