Typy motorek

Pokud se chystáte na nákup své první motorky, je třeba si ujasnit několik věcí. Na výběr jsou desítky různých značek, druhů a je třeba se řídit také nejrůznějšími technickými parametry.

Dalo by se říct, že výběrem typu motorky to celé vlastně začíná. Ujasní se tady, co od stroje očekáváte a k jakým příležitostem jej budete nejčastěji používat. Pokud zvolíte správný druh, nemůžete být zklamáni. A mezi jakými lze vybírat?
měděná motorka BMW

1.       Sportovní motorky

Tento druh je nejčastější. Každému se při slově motorka vybaví právě tato. Hodí se především k projížďkám mimo město, protože jejich specifickou vlastností je to, že začínají „správně“ fungovat až po dosažení určité rychlosti.

2.       Nakedbike

Nakedbike neboli naháč je stroj bez kapotáží a plexi štítů. Jízda na ní přináší naprosto autentický pocit a reálně čistý výhled. Navíc jsou cenově velmi příznivé a lehce ovladatelné. Hodí se do města i za něj, jsou skvělé pro každodenní cestování.
motokrosový závodník

3.       Cestovní motorky

Tyto modely jsou vlastně opakem naháčů. Jejich základním poznávacím znakem jsou propracované kapotáže a vyšší plexi štíty, které se starají o komfort během delších cest, pro něž jsou určeny.

4.       Cestovní enduro

Tyto modely jsou kompromisem mezi stroji pro každodenní použití a těmi na dlouhé cesty. Vyznačují se kapotáží, vysokým plexi a většími koly, která jsou vhodná pro lehčí terény. Se strojem lze proto vyrazit na silnice za městem, dálnice i polní cesty.

5.       Cruiser

Cruiser má zajistit pohodlnější jízdu při menších rychlostech. Styl zde vítězí nad komfortem, protože sedadlo je posazeno vzadu a nízko, takže je každá díra na vozovce je cítit. Při nižších rychlostech může být jízda obtížnější.

6.       Chopper

Tyto modely se vyznačují dlouhou vidlicí a vysoce zvednutými řídítky. Vznikly vlastně osekáním cruiserů od nepodstatných částí, čímž si zanechali také jejich nedostatky. Nové choppery už koupit nelze, neboť se nevyrábí. Dají se ale postavit z cruisera.
motorka Harley Davidson

7.       Enduro

Enduro je vhodné především do těžšího terénu a to na kratší i delší vzdálenosti. Jízda na ní vyžaduje odvahu, dobrodružnost a také značnou fyzickou zdatnost.

8.       Motocross

„Kroska“ je typická tím, že jí chybí přední světlomet, blinkry a zpětná zrcátka. Vhodná je především pro závodníky.

Doporučené články