Nebezpečí na internetu

Internet je nebezpečný pro všechny, kteří nejsou obezřetní. Ačkoliv by měl lidem sloužit, někdy je spíš proti nim. Díky internetu mají nebezpeční lidé mnohem více možností. Na co si tedy musíte dávat pozor?

Prodej a nákup věcí v internetových bazarech

Internetové bazary jsou oblíbeným místem, kde můžete snadno prodat, či koupit věci za nízkou cenu, a to z pohodlí domova. Právě zde však můžete narazit na spoustu velmi vynalézavých podvodníků. O co se jedná?

  • Prodej – pokud prodáváte věci na internetu, vždy požadujte platbu předem. Pokud totiž očekáváte, že vám za daný předmět kupující zaplatí poté, co mu přijde, jste velmi naivní. Spousta podvodníků píše na inzeráty s tím, že si zařídí dopravu, a peníze vám převedou na kartu. Pouze z vás však vytáhnou údaje, díky kterým se dostanou k vašim bankovním účtům, a připraví vás o peníze. Někteří dokonce budou tvrdit, že platba je na cestě, ale musíte zaplatit poplatek, protože se někde zasekla. Tomu vůbec nevěřte. Pokud posíláte na dobírku, může se snadno stát, že si kupující daný předmět nevyzvedne, a tak se vám zásilka vrátí s tím, že peníze za poštovné už nikdy neuvidíte, a případně přijdete i o možná zájemce.
  • Nákup – pokud na internetu nakupujete, ověřte si prodávajícího. Spousta bazarů uveřejňuje recenze od bývalých nakupujících. I ty však mohou být klamavé, takže je tu vždy riziko, že pošlete peníze, a balíček nikdy nedostanete. V případě dobírky si balíček rozbalte ihned při převzetí na poště. Podvodníci často posílají jiné předměty, nebo jen krabici vycpou kameny, či něčím podobným, což byste později jen těžko dokazovali.

aplikace v mobilu

Vaše fotografie

Ve chvíli kdy zveřejníte na internetu své osobní fotografie, ztrácíte nad nimi moc. Každý si je totiž snadno stáhne, a může je použít dle svého uvážení. Zveřejňovat snímky ze svého soukromého života je dnes populární, avšak kromě nebezpečí použití vašich fotografií, hrozí ještě to, že se stanete obětí stalkera. Ten si vás vyhlédne, dle vašich příspěvků snadno zjistí, kde vás najde, a jen těžko se jej pak budete zbavovat.

hlava a ikonky

Stahování

Ačkoliv není stahování mnohých souborů z internetu zrovna legální, dělají to téměř všichni. U stahování vám však hrozí riziko, že kromě požadovaného souboru stáhnete do svého zařízení vir, díky kterému se někdo dostane k vašim údajům, a to ať soukromým, pracovním, nebo finančním.

Doporučené články