Riziko nebankovních půjček

Doba je zlá a nedostatek financí postihuje většinu z našich blízkých, kolegů a dalších lidí kolem nás. Tíživé situace velmi hojně využívají ke svému prospěchu nebankovní instituce, kterých se za poslední léta na trhu objevilo hned několik desítek.
Zní to velmi lákavě. Půjčka téměř bezúročná, rychlá, v řádu minut i o víkendech. Jejich dostupnost je prakticky 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Pocit, kdy máme v peněžence pár korun není příjemný.
Ale ve valné většině případech nastává, že momentální chvíle zoufalosti nás nutí vidět tuto možnost jako jediné východisko. Většina nebankovních půjček se řadí především mezi krátkodobé. V praxi to znamená, že doba splatnosti je na 30 dní, minimální úrok, u první půjčky může být i bezúročná a v případě nemožnosti splácet je menší poplatek za prodloužení na další měsíc. Jelikož Vám větší částku nemusí půjčit, sáhnete po malé půjčce.
A zde už nastává zlom, než se rozhodnete využít těchto služeb, zodpovězte si tyto otázky:

„Tento měsíc peníze nemám, budu je mít příští měsíc?“
Je to otázka, na kterou by si měl každý odpovědět. Pokud jste tento měsíc nevyšly s penězi, je více než na místě o tu stejnou částku ponížit rozpočet na další měsíc, nebo snad máte jistotu, že vám příští měsíc opět nebudou chybět.

Peníze jsou potřebné, ale s mírou.

„Proč potřebuji půjčku?“
Je důležité problémy řešit, ale ještě důležitější je jim předcházet. Co způsobilo nenadále výdaje? Zamyslete se nad tím, zda opravdu půjčku potřebujete. Pokud tím chcete ukojit jen svůj rozmar, nebo v tom horším případě závislost, nedělejte to.
 

„Dokážu své závazky splatit?“
Mělo by to být to první, co vás napadne. Tato otázka jde ruku v ruce s těmi předchozími. Je nutné, abyste si sestavili rozpočet a napsali veškeré náklady. Nepočítejte své finance způsobem, zda vám na splátku zbydou peníze, ale uveďte ji do pevných nákladů. Věřitelé nemohou počkat, nový telefon ano.

Doporučené články