Arganový olej a jeho blahodárné účinky pro lidské tělo

Arganový olej obsahuje velice účinné látky a proto je hojně využíván v kosmetickém průmyslu:
·         vitamíny A, E a F
·         tokoferoly
·         esenciální mastné kyseliny
·         karoten
ovoce na stromě
Důležitou složkou tohoto oleje jsou tokoferoly, které jsou pro pokožku a vlasy velice blahodárné. Zpomalují proces stárnutí a chrání. Dalo by se tak s nadsázkou říci, že arganový olej je elixírem mládí.
Vyrábí se z plodů stromu Argania Spinosa (česky prostě argánie). Tento strom roste pouze v Maroku, konkrétně v jihozápadní části tohoto státu. Tradiční proces výroby je velmi náročný, a to hlavně časově. Výroba probíhá vytloukáním plodů v kamenných mlýncích. Spotřeba na jeden litr oleje je přibližně 30 kg plodů, což je asi 5 stromů.
Konec roztřepeným konečkům
Dobrá zpráva pro dlouhovlásky s roztřepenými konečky! Pokud si pořídíte arganový olej a budete jím pravidelně vyživovat vlasy po celé délce, roztřepené konečky po čase zmizí. Olej dodá vlasům díky vitamínu E i lesk! Nechte působit přes noc, ale nezapomeňte vlasy ráno důkladně umýt. Účinek zvýšíte a nechtěnému potřísnění lůžkovin zabráníte tím, že vlasy zabalíte do ručníku či igelitu a necháte působit.
Použití na pokožku, nehty a rty
Míváte v zimě popraskané rty? Máte suché ruce a pokožku? I v tomto případě je arganový olej spásou. Po jeho nanesení je pokožka ihned sametově hebká, rty se Vám zacelí, ruce budete mít krásně vyživené a hydratované. Výhodou je, že oleje lze použít jen malé množství – skvěle se roztírá a příjemně voní. Podporuje tvorbu kolagenu a elastinu, tudíž vyhlazuje vrásky a hydratuje pokožku.
Další možná využití arganového oleje
Arganový olej lze také využít v kuchyni. Používá se stejně jako olej olivový. Stačí tedy, když Vámi běžně využívaný olej při vaření nahradíte olejem arganovým. Ten slouží jako prevence proti rakovině, snižuje hladinu cholesterolu a cukru, můžete jej také využít pro snížení vysokého krevního tlaku. V Maroku je hojně využíván v gastronomii, ať už se z něj vyrábí sladká pomazánka s medem nebo si do něj maročané jen namáčejí chléb.
 arganový olej
Jak je tedy vidno, arganový olej by měl mít své zastoupení alespoň i v malém množství v každé domácnosti, kde se dbá na zdraví životní styl. Kde si každý chce hýčkat své tělo jak zvenku, tak zevnitř. Na internetu seženete různé druhy, ať už 100 % bio arganový olej nebo výrobky, ve kterých je pouze přidán. Stejně tak jej lze sehnat i v lepších drogeriích.

Doporučené články