Jak mýt správně nádobí

Ruční mytí nádobí nepatří zrovna mezi oblíbené činnosti. Některé domácnosti si přizvaly na pomoc se špinavým nádobím myčku. Ale některé stále myjí po staru za pomoci houbičky, prostředku na nádobí a utěrky. Jaké triky vám pomohou ušetřit čas, peníze ale i zdraví? Čtěte níže.

Pozor na tekoucí vodu

Myjete nádobí pod tekoucí vodou? Je to velice častá chyba. Než nádobí totiž umyjete, proteče vám zbytečně spoustu litrů vody. A každoroční vyúčtování vás pak nemile překvapí. Lepší varianta je napustit si dřez a zašpuntovat ho. Než také začnete špinavé nádobí mýt, nechte ho chvíli odmočit.

kuchyň

Tip: správné pořadí mytí je od nejméně znečištěných kusů, tedy začněte hrnky přes talíře až po kastroly a pánvičky

Čistý dřez

Umyjete nádobí a tím to pro vás hasne? Tak pozor, po každém mytí, umyjte prostředkem na nádobí také dřez. Jinak se na něm začnou množit bakterie a to jistě nechcete. Jednou za týden ho také vydrhněte speciálním prostředkem na čištění kuchyňských dřezů. Zbavíte ho nečistot, mastnoty, ale i nebezpečných mikroorganismů.

Čistá houbička

Používáte houbičku téměř až do rozpadnutí? Další častá chyba. Vlhko a teplo je ideální prostředí pro bakterie, které se dále množí. Každý týden si tak vezměte novou a nebojte se ji dezinfikovat vařící vodou nebo za pomoci mikrovlnné trouby.

hrnec

Utěrka na nádobí

Na lince máte připravenou čistou, suchou utěrku do které pak utřete omyté nádobí. Ale která z nás ji taky občas nepoužije na utření špinavých rukou? Snadno se tak může stát, že z čisté utěrky je kus špinavého hadru do kterého utíráte čisté nádobí. Řešení je pověsit si v kuchyni na 2 háčky utěrku na nádobí a malý ručník na ruce.

Mycího prostředku akorát

Ve snaze co nejrychleji a nejefektivněji umýt nádobí dáváme až příliš mycího prostředku. Nejenže může ulpět na nádobí a my ho pak zkonzumujeme, ale při velkém množství může vytvářet nepěkné mapy.  Vždy se držte doporučeného dávkování uvedeném na obale.

Doporučené články