Dovolená v Krasu

Dám ruku do ohně, že poslechnete-li mé doporučení, jistě se vám bude dovolená líbit. Ať už vyrážíte s karavanem, se stanem, nebo spoléháte na ubytování se střechou nad hlavou, zamiřte do městečka Jedovnice. Leží nedaleko Brna a hned vedle se rozkládá rybník Olšovec, který je vhodný ke koupání a také k vodním sportům.

Koupání doporučeno

Hned u břehu tohoto rybníka je restaurace a naproti přes cestu moderně vybavený autokempink. Nabízí možnosti ubytování ve stanech, ustavení obytných přívěsů i karavanů, nebo si můžete pronajmout chatičku. Těch je více druhů ve více cenových kategoriích, takže si určitě vyberete.

Když se ubytujete, můžete začít plánovat program. Začít můžete třeba pěšími túrami po nedalekém Rudickém propadání, nebo se můžete vydat ke vzdálenějším cílům jako je jeskyně Býčí skála, pod impozantní stejnojmennou skalou. Určitě jste o ní slyšeli jako o významném nalezišti pozůstatků lidí z doby pravěké. Zřejmě se tenkrát využívala jako bydliště, ale také obětiště. Byly zde nalezeny desítky kosterních pozůstatků. Podle stop na kostrách, lze usuzovat, že většina těchto lidí nezemřela normální smrtí. Charakter zranění téměř vylučuje zranění z boje. Vědecká veřejnost se kloní k závěru, že tito lidé byli obětováni.

Zádumčivé lesy krasu

V Moravském krasu je celá řada menších či větších jeskyní, které jsou bezpečné pro vstup. Vždy se ale hodí pořádná a spolehlivá baterka nebo čelovka. Dno jeskyní bývá blátivé a kluzké, takže je dobré se na tuto skutečnost připravit.

Kromě těchto jeskynních zajímavostí, můžete samozřejmě navštívit jeskynní systémy, které se staly turistickými atrakcemi. Sloupsko-Šošůvské jeskyně, Balcarka, Kateřinské jeskyně vás určitě nezklamou. Punkevní jeskyní vede prohlídka na lodičkách. Což je dobrodružství samo o sobě a děti budou mít z prohlídky nezapomenutelný zážitek.

Nedaleko Jedovnice je vesnice Křtiny. Křtiny působí jako zjevení. Určitě byste zde, mezi lesnatými kopci, nečekali kostel takových rozměrů, jakým Křtinský kostel ve skutečnosti je. Jde nejen o krásné místo, ale i o místo s velice silným pozitivním nábojem. Takže i na dovolené si můžete uklidnit duši.

Doporučené články