Filtrační písek pro majitele malých nadzemních bazénů

Máte v plánu pořídit na zahradu menší bazén a uvažujete nad tím, jaké příslušenství budete potřebovat? V první řadě se musíte poohlédnout po filtračním zařízení s čerpadlem.

Jakou bazénovou filtraci pořídit

U malých nádrží máte jistou výhodu, a sice můžete se rozhodnout mezi dvěma alternativami filtrací, které v těchto případech připadají v úvahu. První z nich je kartušová, jedná se o nádobu s papírovou skládanou vložkou, která je schopna zachytit nečistoty u velmi malých objemů nádrží, zvláště tehdy, není-li bazén či vířivka v provozu příliš často. Výměna papírových kartuší vychází velmi levně a máte pak k dispozici čistou vodu v průběhu celé koupací sezóny.

písek na pláži

Častěji využívaná a výkonnější filtrace je písková. Voda prochází nádobou s filtračním pískem Chlorito.cz a za určitých podmínek lze takto udržet v provozu i velký bazén, nepřetržitě po celý rok. Jaké podmínky máme na mysli?

Na písek působí vodní eroze – když vložíte do filtrační nádoby nový písek, budou mít všechna zrnka ostré hrany. Tím se výrazně zvětší styčná plocha mezi nimi tak, že se tu zachytí i ty nejjemnější nečistoty. Vodní proud však zrnka neustále omílá a časem se hrany zaoblí. Tento jev je běžný a můžete jej pozorovat v přírodě v tekoucích vodách, na dně potoků a řek, kde vám jistě neunikne, že jsou zrnka písku a kamenů pěkně oblá. Mezi oblými hranami se pak tvoří větší mezery, mezi nimiž nečistoty proklouznou, a filtrace je méně účinná. Proto se písek musí pravidelně měnit, v závislosti na vytížení bazénu cca jednou za dva až tři roky.

hladina bazénu

Záleží i na velikosti – kdybychom vhodili do filtrační nádoby písek, který se míchá s cementem na betonovou směs běžně na stavbách, nemělo by to žádný pozitivní efekt. Požadavky na filtrační písek jsou velmi přísné i z hlediska velikosti zrn. Ta se musí vejít do rozmezí 0,6 a 1,2 mm. Větší zrnka by nečistoty propouštěla a menší by natolik snížila průtok vody ve filtraci, že by byl výsledek podobný, a navíc by to mohlo poškodit čerpadlo.

Doporučené články